Dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 poz. 100 t.j.),
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U z 2015r. poz. 926).
Miejsce załatwienia sprawy:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu, ul.Berka Joselewicza 6, 06-300 Przasnysz, pokój nr 3; tel. (29) 752 51 73 wew. 12.
Godziny przyjęć interesantów:
Poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00
Sposób załatwienia sprawy:
O dofinansowanie ze środków Funduszu organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
1) prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
2) udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
3) udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
Wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadań.
Wysokość dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych wynosi do 60% kosztów przedsięwzięcia.
Podstawę dofinansowania ze środków Funduszu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych stanowi umowa zawarta przez starostę z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
Umowa, powinna zawierać:
1) oznaczenie stron umowy;
2) rodzaj zadania podlegającego dofinansowaniu;
3) wysokość środków Funduszu przyznanych na realizacje zadania;
4) termin rozpoczęcia realizacji zadania;
5) zakres i sposób realizacji umowy;
6) zobowiązanie do zachowania formy pisemnej w przypadku zmiany lub rozwiązania umowy;
7) warunki i termin wypowiedzenia umowy;
8) warunki rozwiązania umowy i zwrotu niewykorzystanych środków Funduszu;
9) sposób sprawowania kontroli wykorzystania środków Funduszu;
10) zobowiązanie do przedłożenia odpowiednio powiatowemu centrum pomocy rodzinie dokumentów rozliczeniowych w terminie 14 dni od dnia ich wystawienia oraz dowodu pokrycia udziału własnego w kosztach zadania;
11) sposób rozliczenia oraz zestawienie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków
Wnioskodawca zobowiązuje się do wykonania z własnych środków i umieszczenia w widocznym miejscu w lokalu, w którym przeprowadzana będzie impreza informacji o dofinansowaniu imprezy ze środków PFRON.
Wymagane dokumenty:
Co należy rozumieć przez dofinansowanie ze środków PFRON do organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych:
Organizacja kultury:
Działalność kulturalną polegającą na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dziedzictwa kultury. Art. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 ze zm. ), mówi, iż formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury, widowiska, akcje oświatowe oraz imprezy artystyczne lub oświatowe.
Organizacja sportu:
W rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1263 ze zm. ) jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
Organizacja rekreacji ruchowej:
W rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 126 ze zm. ), jest formą aktywności fizycznej, podejmowaną dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych. Zadania z zakresu rehabilitacji powinny być realizowane przez: popularyzację walorów rekreacji ruchowej, organizowanie zajęć, zawodów i imprez sportowo-rekreacyjnych.
Organizacja turystyki:
W rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych w zakres tego pojęcia wchodzą:
Turystyka to zorganizowane zbiorowe lub indywidualne wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, wędrówki po obcym terenie, mające cele krajoznawcze lub będące formą czynnego wypoczynku.
Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych (Pobierz w zakładce po lewej stronie, wnioski do pobrania).
Czas załatwienia:
Wniosek rozpatrywany jest w następnym roku kalendarzowym po zatwierdzeniu przez Radę Powiatu Przasnyskiego środków na realizację zadań powiatu, wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018, poz. 511 ze zm.).
Tryb odwoławczy: Nie ma.
Autor: Krzysztof Goś