Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X

logotyp działania kapitał ludzki
A+ A- zmiana kontrastu zmiana kontrastu
grafika strony Internetowej

Aktualności

zdjęcie do aktualności WYPOŻYCZALNIA TECHNOLOGII WSPOMAGAJĄCYCH DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

2023-09-08

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił nowy program Wypożyczalnia Technologii Wspomagających dla osób z niepełnosprawnością.

Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością, które nie mają zapewnionej dostatecznej dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogłyby zwiększyć swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami.

Z usług świadczonych przez wypożyczalnię mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością, które:

  • legitymują się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności (czyli orzeczeniem wydawanym dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym,
  • w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymały ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chcą wypożyczyć.

Jeśli jednak:

  • stan zdrowia osoby z niepełnosprawnością pogorszył się na tyle, że nie może ona korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych utraciła go (np. kradzież, zniszczenie) - może ona zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON i może złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej po wcześniejszej pozytywnej opinia CIDON,
  • wniosek dotyczy wypożyczenia technologii wspomagającej wymienionej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, to do wniosku o wypożyczenie należy dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza. Na liście technologii dostępnej (xlsx 16 KB) znajduje się informacja, które technologie wymagają takiego zlecenia.

Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Stan realizacji wniosku można sprawdzić:

Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są w dokumencie: Program pn. "Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością" (docx 32 KB)

powrót

Linki

grafika na dole strony