Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X

logotyp działania kapitał ludzki
A+ A- zmiana kontrastu zmiana kontrastu
grafika strony Internetowej

Aktualności

zdjęcie do aktualności JUŻ WKRÓTCE MAZOWIECKA KARTA DLA RODZIN Z DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

2020-01-17

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przasnyszu informuje, że w I kwartale roku 2020 rozpocznie się nabór wniosków o wydanie Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością. Samorząd województwa zabezpieczył na pilotaż związany z wprowadzeniem Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością 2 mln zł.

            Mazowsze jest pierwszym województwem wprowadzającym kartę, która pozwoli dzieciom z niepełnosprawnością i ich opiekunom korzystać z różnych dodatkowych ulg i preferencji. W roku 2020 projekt będzie miał charakter  pilotażu. W tym czasie dzieci i młodzież do 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogły korzystać ze specjalnych 100-procentowych ulg podczas przejazdu pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej -Karta obejmie też instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego - teatry, muzea czy skanseny. Preferencje organizacyjne będą obowiązywać w niektórych placówkach ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa.

      Karta będzie wydawana na wniosek rodziców, opiekunów prawnych dziecka z niepełnosprawnością, ale będzie spersonalizowana imiennie na dziecko. To oznacza, że z ulg korzystać będzie przede wszystkim dziecko, a także pełnoletni opiekun towarzyszący mu w podróży lub podczas wizyty np. w muzeum.  Jeżeli w rodzinie wychowuje się więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością, karta może zostać wydana dla każdego uprawnionego dziecka.  

 

      Karta wydawana będzie  na czas określony, tj. na okres obowiązywania posiadanego przez dziecko w wieku:

 

 

1) do ukończenia 16. roku życia orzeczenia o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2020 r.;

2) od ukończenia 16. roku życia do ukończenia 18. roku życia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub innego orzeczenia traktowanego na równi z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie dłużej jednak niż do 31grudnia 2020 r.

        Wniosek będzie można  złożyć w siedzibie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 62A (informacje na stronie www.mcps.com.pl) lub w jednej z delegatur Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, mających siedzibę w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Żyrardowie, Piasecznie, Wołominie (wykaz adresów znajduje się na stronie www.mazovia.pl w zakładce Delegatury).

Wnioski będą   przyjmowane do 30 listopada 2020 r.

Więcej informacji  dotyczących wprowadzenia  Mazowieckiej Karty dla Rodzin z Dzieckiem z Niepełnosprawnością  znajduje się na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej : http://mcps.com.pl/mazowiecka-karta-dla-rodzin-z-dzieckiem-z-niepelnosprawnoscia/

powrót

Linki

grafika na dole strony