Z terenu powiatu przasnyskiego do udziału w projekcie, oprócz PCPR, zgłosiła się Gmina Przasnysz.
Na 27 lipca b.r. wyznaczony został termin pierwszego spotkania, podczas którego nastąpi powołanie Gminno-Powiatowych Zespołów Kooperacji.Prezentacja założeń projektu:
Całkowita kwota projektu: 12 893 583,46 PLN
Celem głównym projektu jest wypracowanie i wdrożenie modelu kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych istotnych z punktu widzenia włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa dla gmin wiejskich na obszarze makroregionu
i województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
Cel zostanie osiągnięty poprzez opracowanie oraz pilotażowe wdrożenie modelu kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych dla gmin wiejskich.
Grupę docelową projektu stanowić będzie 350 podmiotów gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich z obszaru pomocy i integracji społecznej oraz polityk sektorowych istotnych z punktu widzenia włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa na terenach wiejskich woj. mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Wśród 350 podmiotów objętych wsparciem znajdą się:
- jednostki samorządu terytorialnego, gminu i powiatu oraz ich jednostki organizacyjne pomocy społecznej (OPS, PCPR), edukacji (przedszkola, szkoły) i kultury (ośrodki kultury, biblioteki);
- inne instytucje pomocy i integracji społecznej (domy pomocy społecznej, ośrodki wsparcia, WTZ, ZAZ);
- NGO;
- podmioty realizujące działania na rzecz dziecka i rodziny (placówki opiekuńczo-wychowawcze);
- inne pomioty sektorowe (sądy, powiatowe podmioty policji, poradnie psychologiczne, instytucje rynku pracy itp.
- podmioty samorządowe i administracji rządowej realizujące zadania na poziomie wojewódzkim (kuratoria oświaty, komendy wojewódzkie policji, Wojewódzkie Urzędy Pracy, Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej).
Czas trwania projektu: 01.04.2018 - 31.03.2021r.
I kamień milowy: 28.03.2018 r. - 27.03.2019 r.
II kamień milowy 28.03.2019 r. - 27.09.2020 r.
III kamień milowy 28.09.2020 r. - 27.12.2020 r.
IV kamień milowy 28.12.2020 r. - 27.03.2021 r.
Działania w poszczególnych kamieniach milowych:
I kamień milowy 12 miesięcy - opracowanie modelu:
-Liczba pracowników OPS/PCPR, skorzystają z doradztwa w projekcie- 14
-Liczba powołanych Zespołów ds. Modelu - 1
-Liczba pracowników socjalnych objętych coachingiem - 14
-Liczba wypracowanych Modeli Kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i Integracji społecznej a podmiotami innych polityk sektorowych-1
-Liczba partnerskich spotkań wymiany doświadczeń- 1
-Liczba działań edukacyjno-szkoleniowych- 3
-Liczba raportów z przeprowadzonych badań fokusowych - 9
-Liczba powołanych Gminno- Powiatowych zespołów Kooperacji- 8
-Liczba uruchomionych i prowadzonych platform edukacyjnych - 1.
Działania dla G/P:
Na podstawie informacji zebranych od przedstawicieli różnych podmiotów pomocy społecznej i sektorowych, działających na rzecz osób i rodzin wykluczonych społecznie opracowane zostaną wnioski do tworzenia Modelu Kooperacji. FGI, czyli zogniskowane wywiady grupowe, prowadzone będą w grupie celowo dobranych osób. Na podstawie badań zostanie opracowanych 8 raportów cząstkowych oraz 1 raport podsumowujący/wojewódzki.
Tematyka pierwszych 8 szkoleń: zasady i formy współpracy, partycypacja, budowanie zespołu, metody kooperacji;
Tematyka drugich 8 szkoleń: efektywna praca z rodziną, nowe metody pracy z rodziną (genogram, empowerment, TSR), praca środowiskowa, wykorzystywanie potencjału podmiotów pomocowych;
Miejsce szkolenia: Szkolenia realizowane będą na terenie następujących 8 gmin z 6 powiatów woj. mazowieckiego, które biorą udział w projekcie;
Miejsce spotkania: hotel na terenie województwa mazowieckiego.
Przez 6 miesięcy G-PZK wspólnie wypracują z Zespołem ds. Modelu założenia Modelu Kooperacji. Po opracowaniu Modelu Kooperacji zostaną przeprowadzone konsultacje modelu w podmiotach, które nie brały udziału w przygotowaniu modelu.
II kamień milowy 18 miesięcy- testowanie modelu:
-Liczba pracowników OPS/PCPR, skorzystają z doradztwa w projekcie- 10
-Liczba jednostek samorządu terytorialnego, w których pilotażowo wdrożono wypracowany Model Kooperacji instytucji pomocy i integracji społecznej oraz podmiotów innych polityk sektorowych - 10
-Liczba partnerskich spotkań wymiany doświadczeń - 5
-Liczba sprawozdań z przeprowadzonego pilotażu na terenie makroregionu - 1
-Liczba zawiązanych Partnerskich zespołów Kooperacyjnych - 6
-Liczba wypracowanych rekomendacji dla Modelu - 1
-Liczba działań edukacyjno-szkoleniowych - 3
Działania dla G/P:
Na podstawie badania zostanie opracowanych 6 raportów cząstkowych przed rozpoczęciem testowania modelu oraz 1 raport podsumowujący/wojewódzki.;
Celem trzeciego badania fokusowego jest analiza korelacji pomiędzy kooperacją a efektywną pomocą rodzinom, analiza czynników efektywnej kooperacji podmiotów, a także opracowanie rekomendacji dla systematycznej kooperacji w kontekście określonych problemów społecznych oraz ogólnej pracy modelem kooperacji na rzecz rodzin w gminach wiejskich.
Na podstawie badania zostanie przeprowadzonych 6 raportów cząstkowych z badania na zakończenie testowania modelu oraz 1 raport podsumowujący/wojewódzki.
CEL:
Zapewnienie dostępu do niezbędnych usług społecznych rodzinom korzystającym z pomocy społecznej na terenie gmin testujących projekt. Odbiorcami projektu socjalnego będą osoby/rodziny, grupy, ich otoczenie, społeczność lokalna wybrane przez animatora i PZK do testowania.
SPOSÓB FINANSOWANIA I ROZLICZANIA:
Po opracowaniu projektu (oferta zostanie opracowana przez Zespół ds. Modelu w MCPS wraz z katalogiem stawek, przygotowany przez PZK przy pomocy Zespołu ds. Modelu wniosek zostanie złożony do MCPS). Po jego ocenie przez Zespół ds. Modelu i zespół zarządzający projektem, ewentualnie animatorzy PZK zostaną zaproszeni do konsultacji. Po akceptacji projektu socjalnego, na podstawie zapisanych w nim usług MCPS dokona wyboru wykonawców/dostawców zgodnie z PZP oraz obowiązującymi wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków.
ZADANIA PROJEKTU:
Zadania projektu mogą dotyczyć usług, niedostępnych lub niewystarczających w powiecie/gminie, a wskazanych przez PZK jako niezbędne do osiągnięcia celu w projekcie socjalnym (aktywizacji, usamodzielnienia/ względnego usamodzielnienia osób/rodzin uczestniczących w testowaniu modelu). W ramach projektu socjalnego mogą zostać zaplanowane i sfinansowane usługi i szkolenia realizowane dodatkowo przez podmioty (poza godzinami) na rzecz osób/rodzin, w tym:
Celem warsztatów jest wstępna diagnoza, określenie oczekiwań do planowania pracy z rodziną w kontrakcie socjalnym/rodzinnym, wzajemne poznanie się osób w sprzyjającej, bezpiecznej atmosferze oraz wzmocnienie rodziny.
III kamień milowy 3 miesiące - podsumowanie testów
Efekty pilotażu zostaną opublikowane na platformie edukacyjnej.
Platforma edukacyjna będzie upowszechniała wypracowane 3 modele kooperacji (dla gmin wiejskich, wiejsko-miejskich, miejskich), materiały ze spotkań/konferencji, sprawozdanie z przeprowadzonego pilotażu, Księgę rekomendacyjną.
IV kamień milowy 3 miesiące: działania edukacyjne