Domy pomocy społecznej
Na terenie powiatu przasnyskiego znajdują się dwa domy pomocy społecznej realizujące zadanie powiatu w zakresie pomocy instytucjonalnej:
Dom Pomocy Społecznej Dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie
ul. Ruda 1
06-300 Przasnysz
tel.: (029) 752 67 60, (029) 752 30 45
fax: (29) 752-30-46
e-mail: dpsprzasnysz@wp.pl dpsprzasnysz@o2.pl
strona internetowa: www.dpsprzasnysz.pl
DPS jest jednostką organizacyjną powiatu. Dom przeznaczony dla 189 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
Dom Pomocy Społecznej ul. Świerczewo 9 06-300 Przasnysz
tel. (29) 752-25-46 fax (29) 752-22-54
e-mail: dps-przasnysz@wp.pl
strona internetowa: http://www.dps-przasnysz.domypomocy.pl/
Dom Pomocy Społecznej prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo.
Dom przeznaczony dla 93 osób dorosłych kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku, oraz dla osób przewlekle somatycznie chorych.
UMIESZCZENIE OSOBY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Podstawa prawna:
– ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.),
– rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r., poz. 964),
– ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.U. z 1994 r., Nr 111, poz. 535 z późn. zm.),
– ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U., Nr16, poz. 93 z późn.zm.),
– ustawa z dnia 25 lutego 1964 r – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.zm.).
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej osoba, która wymaga całodobowej opieki, nie potrafi samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, nie posiada rodziny czy innych osób mogących zapewnić jej należytą opiekę, a nie otrzyma stosownej pomocy poprzez przyznanie usług opiekuńczych, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej. Przesłankami do skierowania osoby do tejże placówki są: podeszły wiek, choroba lub niepełnosprawność.
W zależności od sytuacji życiowej, schorzenia osoba jest kierowana do określonego typu domu pomocy społecznej.
Obecnie w przepisach występuje siedem typów domów pomocy społecznej, należą do nich:
- dom pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku (ludzie starsi, niemający sił do wykonywania zwykłych czynności, często potrzebujący pomocy przy toalecie, ubieraniu, jedzeniu itp.)
- dom pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych (osoby po ciężkich chorobach, które utrudniają samodzielne życie)
- dom pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych (osoby z zaburzeniami psychicznymi, np. schizofrenią, otępieniem, głęboką depresją)
- dom pomocy społecznej dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
- dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie
- dom pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych fizycznie
- dom pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu
Wymagane dokumenty
a) wywiad rodzinny (środowiskowy) u osoby ubiegającej się o miejsce w dps, przeprowadzony przez pracownika ośrodka pomocy społecznej,
b) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
c) opinia ośrodka pomocy społecznej dotycząca stopnia sprawności osoby ubiegającej się o skierowanie do dps,
d) decyzja o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzja organu rentowo–emerytalnego ustalającego wysokość renty lub emerytury,
e) wywiad rodzinny (środowiskowy) osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za dps lub umowa partycypacji w tej opłacie,
f) zgoda na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych,
g) zgoda osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego na ponoszenie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej oraz – w przypadku braku pokrycia należności – zgoda na potrącenie opłaty ze świadczenia emerytalnego lub rentowego przez właściwy organ.
Miejsce złożenia dokumentów
Postępowanie w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej, a następnie umieszczenia, wszczyna pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, bądź z urzędu – w sytuacji przewidzianej przepisami. Dokumentację kompletuje ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w dps. Całość dokumentacji wraz ze stanowiskiem ośrodka przekazywana jest do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie celem wydania decyzji.
Sposób rozpatrzenia sprawy
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
Przez postępowanie administracyjne rozumie się przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz zebranie niezbędnej dokumentacji. Wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o potrzebie świadczeń lub zmianie sytuacji osoby/rodziny, a w nagłych przypadkach – w ciągu 2 dni. Przeprowadza się go w miejscu zamieszkania lub pobytu zainteresowanych.
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
Przekazana dokumentacja z ośrodka pomocy społecznej jest rejestrowana w Centrum. Pracownik PCPR zapoznaje się z dokumentacją. Jeśli jest wystarczająca, wydaje decyzję o skierowaniu/umieszczeniu bądź odmowie skierowania do domu pomocy społecznej. Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.